Board of Trustees (2018-2019)

Voting Trustees (45) 

• Patrick J. Ahearn, '73, G'73
• Richard M. Alexander, L'82
• Steven W. Ballentine, '83
• Tracy M. Barash, '89
• Steven W. Barnes, '82, Chairman
• Andrew T. Berlin, '83
• Lauren B. Cramer, L'94
• Darlene T. DeRemer, '77, MBA'79
• Nicholas M. Donofrio, G'71, H'11
• David G. Edelstein, '78, Vice Chair
• Steven L. Einhorn, '64, '67
• Cliff Ensley, '69, '70, MBA'71
• David B. Falk, '72
• Harold A. Fetner, '83
• Winston C. Fisher, '96
• Shelly Lotman Fisher, '80
• David M. Flaum, '75
• Elisabeth Fontenelli, '86, '86
• Neil A. Gold, '70
• Sharon Haines Jacquet, '72
• Lawrence S. Kramer, '72
• James D. Kuhn, '70, MBA'72
• Christine E. Larsen, G'84
• Deborah Leone, '86, MBA'87
• Robert R. Light, '78
• Donald T. MacNaughton, L'68
• Patricia H. Mautino, '64, G'66
• Theodore A. McKee, L'75
• Judith C. Mower, '66, G'73, G'80, PH.D.'84
• Mark A. Neporent, L'82
• Michael A. Newhouse
• Ronald P. O'Hanley, '80
• Reinaldo Pascual, '85, Vice Chair
• Edward J. Pettinella, MBA'76
• Howard G. Phanstiel, '70, G'71
• Elliott I. Portnoy, '86
• Jeffrey M. Scruggs
• Kent Syverud, Chancellor & President
• Robert P. Taishoff, '86
• Michael G. Thonis, '72, Vice Chair
• Michael T. Tirico, '88, '88
• Kathleen A. Walters, '73, Vice Chair
• David N. Watson
• Michael D. Wohl, '72, L'75
• Abdallah H. Yabroudi, '78, G'79


 

Life Trustees (68) 

• William F. Allyn, '59
• Joanne F. Alper, '72
• H. Douglas Barclay, L'61, H'98
• Martin N. Bandier, '62
• J. Patrick Barrett
• Charles W. Beach, '58, G'67
• Michael M. Bill, '58
• Lee N. Blatt, '51
• John E. Breyer
• Walter D. Broadnax, PH.D.'75
• William J. Brodsky, '65, L'68
• John H. Chapple, '75, H'11
• Wendy H. Cohen, '70, H'02
• Ángel Collado-Schwarz, MBA'74
• Robert J. Congel
• John A. Couri, '63, H'08
• W. Carroll Coyne, '54, L'57
• Renée Schine Crown, '50, H'84
• Daniel A. D'Aniello, '68
• Michael A. Dritz, '59
• Michael J. Falcone, '57
• Daryl R. Forsythe, '65, MBA'79
• Stuart Frankel, '61
• Marshall M. Gelfand, '50
• Alan Gerry
• Samuel V. Goekjian, '52
• Kun Goh, H'01
• Lola L. Goldring, '51
• Kenneth E. Goodman, '70
• Melanie Gray, L'81
• Paul Greenberg, '65
• Richard S. Hayden, '60
• Richard L. Haydon, '66
• Joshua H. Heintz, L'69
• Jerrold A. Heller, '63
• Joyce Hergenhan, '63
• Jonathan J. Holtz, '77
• Peter A. Horvitz, '76
• G. William Hunter, '65
• Bernard R. Kossar, '53, L'55
• John L. Kreischer, '65
• Stephen F. Kroft, '71
• Vernon L. Lee, '54
• Marvin K. Lender, '63
• Arthur S. Liu, '66
• Tarky J. Lombardi, '51, L'54, Hon. '87
• Donovan J. McNabb, '98
• Daniel N. Mezzalingua, '60
• Robert J. Miron, '59
• James A. Monk, '80
• Eric Mower, '66, G'68
• Samuel G. Nappi
• Alexander G. Nason, '81
• Joan A. Nicholson, '71, '71, G'89, CAS'99
• Deryck A. Palmer, '78
• Doris L. Payson, '57
• Susan C. Penny, '70
• Julius L. Pericola
• Edwin A. Potter, '55
• H. John Riley, '61
• Judith Greenberg Seinfeld, '56
• Allan D. Sutton, '55
• Arielle Tepper, '94
• Richard L. Thompson, G'67, H'15   Chairman Emeritus
• Robert E. Warr
• Thomas C. Wilmot, '70
• Anthony Y. C. Yeh, G'49
• Samuel J. Zamarripa, G'78

Honorary Trustees (2)

• Robert B. Menschel, '51, H'91
• Donald E. Newhouse, '51, H'16